Mint Tea

mint-tea

Çaj mente është një mënyrë e shijshme dhe të freskëta për të rritur shëndetin tuaj të përgjithshëm në një numër mënyrash, për shkak të aftësisë së saj për të përmirësuar tretjen, të zvogëlojë dhimbjen, eliminimin e inflamacion, të pushojnë trupin dhe mendjen, kur fryma e keqe, ndihmon në humbje peshe dhe nxit sistemin e imunitetit. Ndikimi i tij në sistemin e tretjes është i konsiderueshëm, dhe element i saj bazë e mente është ndoshta pjesa më e vlefshme e strukturës së saj organike.
Çaj mente është një infuzion i bërë nga gjethe mente që është i dehur, si një çaj. Kur ju mërtypni një çamçakëz me mente ndaj lulebliri (infuzion), atëherë ju merrni atë që quhet çaj doublemint. Kjo substancë është pa kafeinë, kaq shumë njerëz që vuajnë nga modelet e ndjeshme e gjumit si për të pirë këtë çaj relaksuese para gjumit.
Emri shkencor i mente është Mentha piperita, dhe në fakt është një kryq në mes nenexhik ujë dhe çamçakëz me mente. Ajo është vendas në Evropë, por popullariteti dhe gamë të gjerë të saj të përdor ka bërë Peppermint një mall globale.

Hollyhock Tea

hollyhock

Amtare në Azi, hollyhocks është një bimë popullore dekorative që lulëzon në mjedise të thata.

Hollyhocks ka një histori të përdorimit në sistemet e ndryshme tradicionale medicinale.
Për shekuj me radhë, healers kanë konsideruar bimorja të ketë qetësues, diuretik, dhe pronat emolientëve.
Në mesjetare Angli, të thata lule hollyhocks janë përgatitur si çaj për të zbutur inflamacionin e fytit dhe gojës.

Hollyhocks është thënë se janë përdorur nga healers të traditës Wiccan për lehtësimin e mbingarkesës në gjoks dhe për të parandaluar gurët në veshka.

Në Kinën e lashtë, barishtja është përdorur për qëllime të kuzhinës.

Në literaturën bashkëkohore, hollyhocks është përshkruar se është përdorur për të trajtuar dhe për të parandaluar çrregullimet e frymëmarrjes dhe ju ndihmon Sëmundjet e tretjes së ushqimit.
Në raste të caktuara, bimore është raportuar të ketë pasur një efekt qetësues në mukozës. Hollyhocks konsiderohet gjithashtu se ka qenë efektive në trajtimin e çrregullim të zorrës, Hayfever, ulcerat peptike, dhimbje barku, fshikëzës inflamacion, emfizemë, gastrit, bronkit, dhe diarre.

Hibiscus Tea

hibiscus

çaj Hibiscus është një çaj bimor i bërë si një infuzion, ngjyrë (sepals) e Roselle (Hibiscus sabdariffa) lule. Konsumohet si në të nxehtë dhe të ftohtë.

Ajo ka një shije boronicë, dhe sheqer është shtuar shpesh për ta ëmbëlsuar atë. Çaji përmban vitaminë C dhe minerale dhe është përdorur tradicionalisht si një ilaç i butë. Në perëndim Sudan një lule të bardhë Hibiscus është favorizuar për shijen e saj të hidhur dhe është shërbyer zakonisht për mysafirët.

Çaji Hibiscus përmban 15-30% acide organike, duke përfshirë edhe acid citrik, acid malik, dhe acid tartaric. Ai gjithashtu përmban polysaccharides acidike dhe glycosides flavonoid, të tilla si cyanidin dhe delphinidin, që i japin asaj karakteristike ngjyra e saj të thellë të kuqe.

Pija është quajtur nganjëherë Roselle (një emër për lule) ose rosella (Australia); lëpjetë në Jamaica, Belize, Barbados dhe Trinidad dhe Tobago; lëpjetë e kuqe në Karaibe më të gjerë; dhe Agua De Jamaica ose thjesht Jamaica në Shtetet e Bashkuara, Meksika, dhe në Amerikën Qendrore. [citim i duhur]

Green Tea

green-tea

Çaji i gjelbër nga shumica e shkencëtarëve konsiderohet si pija më e shëndetshme në planet.
Ai është i pasur me antioksidantë dhe vlera ushqyesve që kanë efekte të jashtëzakonshme në
trupin e njeriut.

Këta përbërës ndikojnë në funksionimin e mirë të trurit, humbjes së yndyrës, uljen e rrezikut
të kancerit dhe shumë dobi të tjera të pabesueshme.
Këtu mund të njoftoheni me dhjetë dobitë shëndetësore të çajit të gjelbër që janë konfirmuar
nga studimet më të fundit:

1. Çaji i gjelbër përmban komponime të ndryshme bioaktive të cilat përmirësojë shëndetin e njeriut,
2. Këto komponime mund të përmirësojnë funksionimin e trurit dhe e bëjnë njeriun më të mençur,
3. Rrit djegien e yndyrnave dhe përmirëson performancën fizike,
4. Prania e antioksidantëve në çajin e gjelbër mund të ulë rrezikun e llojeve të ndryshme të kancerit,
5. Mbron trurin në periudhën e pleqërisë duke ulur kështu rrezikun e sëmundjeve të Alzheimerit dhe Parkinsonit,
6. Vret bakteret dhe përmirëson shëndetin dentar si dhe ul rrezikun e infektimit të gojës,
7. Mund të ulë rrezikun e diabetit tip II,
8. Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare,
9. Ndihmon në humbjen e peshës,

Forest Fruits Tea

forest-fruits

Forest Fruits Tea: Një përzierje e shijshme e frutave natyrore: Strawberry, Rasberry, Blackberry dhe Redcurrent, që brews një filxhan mouthwatering çaj bimor.

Fruit Tea nuk përmban kafeinë, aromatizues, dhe ngjyrosje.
Kjo është qetësues, zbutës dhe qetësues, duke e bërë atë një pije të madhe që mund të përdoret në qdo kohë të ditës.

Cranberry Tea

cranberry

Cranberry (Brusnica)

Çaj për kanale të urinës dhe veshkës.
Për mëshikzën e urinës dhe veshkës, brusnica përmban vitaminat A dhe C, kalium, minerale, bioflavonoide, pëjze bimore, thartinë, antocianina, proantocianida. Me konsumimin e brusnicës zvogëlohet rreziku për karrconiomet e ndryshme (veçmas kancerit të zorrës së trashë dhe kancerit të gjirit). Thartina hipurike vepron në mënyrë antibiotike dhe antifungale. Antocianët dhe pro anticionaninët ndihmojnë në përtrirjen e të të pamurit. Me pirjen e broznicës, zvoglohet sheqeri në gjakë, andaj rekomandohet që prodhimet e brosnicës t’i marrin njerëzit. Brosnica më së shumti ndikon në largimin e pezmatimit të: veshkëve, kanaleve të urinës, prostatës dhe mëshikëzes së urinës për shkak të veqorive të atyre antibakteriologjike. Brosnica shkatërron helikobakterin-pylori, shkaktarë e të thatit në lukth poashtu në kanalet e urinës pengon përqendrimin e bakterieve ECSH.COLI.

Chamomile Tea

chamomile

Çaj kamomil është një pije tradicionale dhe është treguar mjaft i rëndësishëm për të trajtuar
një sërë sëmundjesh. Njerëzit përgjatë shekujve e kanë përdorur si kurë për pagjumësinë, si
qetësues, kundër dhembjeve të stomakut, etj. Ndërsa studimet e bëra gjatë viteve të fundit
tregojnë rezultate mahnitëse të këtij çaji në veçanti në forcimin e imunitetit, largimin e dhembjeve
që shkakton cikli mestruar, uljen e presionit të gjakut, diarrenë te fëmijët, zbutjen e
problemeve që shfaqen në lëkurë, pezmatimin e gojës, etj.

Black Tea

black-tea

Çaji Zi

Çaji i zi është i pasur me antioksidantë të njohur si polifenolë dhe gjithashtu ka sasi të natriumit, proteinave dhe karbohidrateve. Ky qaj shfuqizon funksionimin jonormal të enëve të gjakut, të cilat mund të çojnë te sulmet dhe problemet e tjera kardiovaskulare.

Çaji i zi është i njohur për cilësitë e tij shëruese dhe dobitë e shumta shëndetësore si të: sëmundja e zemrës, diarrea, astma, problemet e trejtjes, kolesteroli i lartë, kanceri i gjirit etj.

Kështu vërejnë se pirja e çajit të zi është po aq i dobishëm për shëndetin ngjajshëm me çajin e gjelbërt.
Pothuajse 80% e njerëzve në botë e konsumojnë çajin e zi. Në treg  atë mund ta gjejmë në qindra shije dhe përzierje nga më të ndryshmet. Ku do që udhëtojmë jemi të sigurtë se do t’na ofrojnë çaj të zi si opcioni në i një pije stimuluese dhe freskuese.

Bekunis Tea

bekunis

Bekunis vepron me proceset natyrore të trupit tonë në lehtësimin e kapsllëkut sa her që na ndodh. Ai stimulon zorrën e madhe gjatë natës për të pasur një çlirim më të rehatshëm në mëngjes. Çaji Bekunis përmban vetëm fruta dhe gjethe të bimëve Senna e cila konsiderohet në të gjithë botën si laksativi kryesorë natyror. Pas shumë viteve të hulumtimeve, ajo tashmë është standardizuar si lehtësues natyror dhe i besueshëm.

Kapsllëku është ende një temë tabu në shoqërinë tonë dhe vërejmë se si akoma shumë njerëz përballen me këtë problem. Bekunis ofron pastrues të përshtatshëm për çdo kërkesë individuale. Për më shumë se gjysmë shekulli njerëzit më shumë se 45 vende e kanë përdorur dhe në këtë mënyrë u bënë të besueshëm përgaditjet e tyre.